Praca po Żaku

zawody z grupy "uroda"

Kto może pracować w opisanych wyżej zawodach?

W zawodach wymienionych powyżej elementem wspólnym jest przede wszystkim praca z ludźmi. Kluczowe są tu zatem silnie rozwinięte umiejętności interpersonalne. Przede wszystkim osoby chcące zdobywać wykształcenie w tych zawodach muszą lubić ludzi, by móc z nimi pracować i dobrze wykonywać swoje obowiązki. Praca w szeroko pojętej branży beauty wymaga także bycia na czasie i śledzenia trendów, tak by oferować swoim klientom usługi na najwyższym poziomie i zgodnie z najnowszą wiedzą.

Jakie cechy są potrzebne do pracy w tej branży?

  • komunikatywność
  • przyjazne usposobienie
  • łatwość nawiązywania kontaktów
  • umiejętność słuchania
  • cierpliwość
  • wzbudzanie zaufania
  • wyrozumiałość
  • empatia
  • kreatywność
  • dbałość o detale
  • staranność
  • poczucie estetyki
  • zdolności manualne

Dlaczego warto wybrać kierunek związany z urodą?

Popyt na usługi związane z dbaniem o urodę jest z roku na rok coraz wyższy, więc specjaliści nie mogą narzekać na brak zatrudnienia. Dobrym pomysłem jest także założenie własnej działalności. Wtedy pracuje się na własny rachunek i można w 100% samodzielnie kierować swoją ścieżką zawodową.

Praca stylistki, kosmetyczki czy makijażystki daje dużą dozę satysfakcji. Świadomość, że dzięki naszym umiejętnościom ktoś wygląda dobrze i tym samym czuje się dobrze, nastraja naprawdę optymistycznie.

Perspektywy pracy i zarobki

Wizażystka/stylistka może pracować w gabinetach i salonach kosmetycznych, salonach SPA, a także w stacjach telewizyjnych i teatrze. Manikiurzystka/pedikiurzystka znajdzie zatrudnienie w salonach kosmetycznych, salonach manikiuru/pedikiuru, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach SPA. Fryzjerzy mogą pracować w salonach fryzjerskich, studiach wizażu i charakteryzatorniach, a dodatkowo w modnych ostatnio i rosnących jak grzyby po deszczu barber shopach. Z kolei podolodzy mogą szukać zatrudnienia w gabinetach kosmetycznych i medycznych, ośrodkach spa i specjalistycznych centrach stóp.

We wszystkich tych profesjach istnieje możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej i bycie samemu dla siebie szefem. Można udzielać prywatnych konsultacji, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. To jednak wymaga wcześniejszego wyrobienia sobie renomy na rynku tychże usług, który jest dość konkurencyjny. Warto postawić także na działalność mobilną, czyli przeprowadzać konsultacje w domu klienta. W takim wypadku nie ma konieczności wynajmowania lokalu, a więc i koszty są mniejsze. Warto wspomnieć, że osoby decydujące się na własną działalność mogą skorzystać z dofinansowania z funduszy europejskich (bezzwrotnych pożyczek nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Zarobki w tej branży są dość zróżnicowane. Ich wysokość zależy przede wszystkim od doświadczenia i renomy, jakości oferowanych usług, lokalizacji salonu/ośrodka (w dużych miastach ceny za usługi są wyższe). Pensja początkującego pracownika zależy od miasta/doświadczenia i zajmowanego stanowiska), natomiast z czasem wynagrodzenie wzrasta. Oczywiście dużo więcej zarabiają ci, którzy prowadzą własną działalność. Szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń znajdziesz w opisach poszczególnych zawodów.

Serwis zak.edu.pl wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim lepiej rozumiemy naszych klientów i dostarczamy bardziej wartościowe treści. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.