Technik rachunkowości

Technik rachunkowości - krótki opis zawodu i kształcenia

Jest to zawód z obszaru administracyjno-usługowego, a osoba pracująca na tym stanowisku odpowiada w danej firmie lub instytucji za szeroko pojętą rachunkowość. Technik rachunkowości zajmuje się, m.in. księgowaniem i wystawianiem faktur od dostawców, rozliczaniem świadczeń oraz składek pobieranych przez ZUS, jak też przygotowywaniem sprawozdań czy analiz finansowych. Rozlicza on również wynagrodzenia, często przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Ponadto technicy rachunkowości kontaktują się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym do ich obowiązków należy, m.in. wystawianie zaświadczeń, sporządzanie i wysyłanie deklaracji podatkowych oraz ubezpieczeniowych, a także zgłaszanie nowych pracowników do ZUS.

Osoba na tym stanowisku ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane przez firmę klienta zarówno pod względem merytorycznym, jak też prawnym. Następnie, w oparciu o zweryfikowane dane z dokumentów oraz informacje przekazane przez przedsiębiorcę, technik rachunkowości rozlicza finanse firmy względem Skarbu Państwa. Później dokumenty umieszczane są w segregatorach i przechowywane przez cały rok podatkowy.

Bezpłatna dwuletnia nauka w szkole Żak kończy się zewnętrznym egzaminem z kwalifikacji w zawodzie organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Po ukończeniu szkoły otrzymasz świadectwo MEN oraz tytuł technika rachunkowości. Kompetencje, które zdobędziesz podczas dwuletniej nauki określone zostały następująco: A.36 – prowadzenie rachunkowości oraz A.65 – rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych.

Technik rachunkowości - jaki powinien być?

Technik rachunkowości musi być bardzo dokładny i staranny. Dlaczego? W kwestii finansów nie ma miejsca na najmniejszy błąd, a o takie nie jest trudno. W związku z powyższym ta praca wymaga także ogromnej odpowiedzialności, umiejętności pracy pod presją czasu i odporności na stres. Konieczna jest również samodzielność, ponieważ pracy jest z reguły bardzo dużo – często trzeba podejmować decyzje i samemu nadawać konkretnym sprawom odpowiedni priorytet.

Technik rachunkowości musi mieć także analityczne zacięcie i zdolności matematyczne. Powinien także lubić uczyć się nowych rzeczy, ta praca bowiem wiąże się z obsługą różnych programów komputerowych, bez których w dzisiejszym świecie ani rusz.

Jest to zawód dla osób o spokojnym usposobieniu, które potrafią doskonale organizować sobie pracę i nie pogubią się w gąszczu dokumentów. Co więcej, mimo iż wydaje się, że technik rachunkowości tylko liczy i wpisuje cyfry w odpowiednie kolumny, pracuje on także z ludźmi – dobrze więc, jeśli kandydat na to stanowisko jest pozytywnie usposobiony i kontaktowy.

W tej profesji bardzo ważna jest także umiejętność wyszukiwania informacji – często zdarzy się, że będziesz musiał sam znaleźć brakujące liczby lub dowiedzieć się, jak zaksięgować daną fakturę i jak dalej ją procesować. Przyda się również spostrzegawczość, która pozwoli znaleźć ewentualne błędy w wyliczeniach i danych.

Czego nauczymy Cię na tym kierunku w szkole Żak?

Na kierunku technik rachunkowości zdobędziesz wiedzę niezbędną do zarządzania finansami firmy z dowolnej branży. Poznasz zasady funkcjonowania biura rachunkowego oraz biura wynagrodzeń i podatków, a po dwóch latach nauki wiedzę o dokumentacji biurowej będziesz mieć w małym palcu. W ramach zajęć na tym kierunku dużo uwagi poświęcimy także rachunkowości finansowej oraz wynagrodzeniom i podatkom.

Nie zabraknie również języka obcego w rachunkowości. W dzisiejszych czasach posługiwanie się wyłącznie językiem polskim nie wystarczy. Władając z kolei angielskim lub niemieckim zwiększysz swoje szanse na europejskich – i nie tylko! – rynkach pracy. Od podszewki poznasz także zagadnienia związane z działalnością gospodarczą w branży ekonomicznej, a do tego nauczymy Cię podstaw przedsiębiorczości, niezbędnych w zawodzie technika rachunkowości.

Praca w rachunkowości - praca nie dla każdego. Zalety i wady

Niektórym osobom rachunkowość może wydawać się nudna i z miejsca ją skreślają. Cóż, nie każdego interesują liczby i tabelki. Jeśli jednak chwilę się zastanowić – czy jest coś, co lepiej pokazuje kondycję firmy niż jej sytuacja finansowa? Technicy rachunkowości mają de facto większą wiedzę o firmie niż pracownicy innych działów.

To dobry zawód dla osób, które chcą pracować w biurze w standardowych godzinach i w spokojnej, kulturalnej atmosferze. Często pracuje się w tzw. open space, lecz zdarza się, że działy rachunkowe mają wydzielone osobne kilkuosobowe pomieszczenia. W tej profesji zdarzają się niekiedy delegacje, ale co do zasady technik rachunkowości wykonuje pracę stacjonarnie.

Praca w tym zawodzie wymaga ciągłego kształcenia, co dla niektórych może być przeszkodą. Trzeba być na bieżąco z przepisami, które potrafią się szybko zmieniać – musisz więc znać najnowsze kodeksy i rozporządzenia. Poza tym część z nas nie lubi pracy biurowej – stukotu klawiatur komputerowych, dźwięku przybijanych pieczątek czy półek pełnych segregatorów. Dla tych jednak, którzy taką atmosferę lubią, ta praca będzie jak znalazł!

Dlaczego warto pracować jako technik rachunkowości?

To dobra, przyszłościowa praca – dziś nie ma bowiem firmy, która nie potrzebowałaby u siebie eksperta do spraw związanych z finansami i ich rozliczaniem. Decydując się na kształcenie w szkole Żak wybierasz pewną przyszłość zawodową. Co więcej, praca technika rachunkowości jest bardzo odpowiedzialna, a satysfakcja z utrzymania porządku w tak ważnej dziedzinie jak finanse firmy często idzie w parze z niezłym wynagrodzeniem. Ta profesja zapewnia też stabilność i jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią mieć zaplanowane życie – zarówno zawodowe, jak i prywatne – oraz cenią sobie jasno określone warunki współpracy i ośmiogodzinny dzień pracy.

Jak z pracą po tym kierunku?

Firmy i instytucje muszą dbać o swoje finanse. Co za tym idzie, na rynku pracy zapotrzebowanie na techników rachunkowości jest wysokie i będzie rosnąć. Możesz znaleźć zatrudnienie zarówno w banku, jak i biurze rachunkowym czy dziale finansowo-księgowym w firmach praktycznie z każdej branży. Inne kierunki to np. jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstwa i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Pracę możesz podjąć zarówno w Polsce, jak i za granicą – w tym drugim przypadku będziesz musiał jednak poznać przepisy obowiązujące w danym kraju. Mimo tej niedogodności – jest to w końcu dodatkowa wiedza, którą trzeba zdobyć – w krajach tzw. Starej Unii będziesz zarabiał w euro, co nawet przy wyższych kosztach życia się opłaca.

Co więcej, jeśli masz chęć i możliwość, możesz także założyć własne biuro rachunkowe – wymagać to będzie przedsiębiorczości i dobrego zaplanowania, najlepiej więc najpierw zdobyć doświadczenie u kogoś, a następnie próbować swoich sił i rozkręcać własną działalność.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Bezpłatna nauka na kierunku technik rachunkowości trwa dwa lata. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące zdobyć nowy zawód z perspektywą znalezienia stabilnej pracy z dobrym wynagrodzeniem.