Czym zajmuje się protetyk słuchu?

13.2.2024

Protetyk słuchu na co dzień ma kontakt z osobami niedosłyszącymi. Jego zadaniem jest zbadanie i ustalenie rodzaju niedosłuchu, a także dobór odpowiedniego aparatu słuchowego. Zawód ten wymaga empatii, cierpliwości oraz dobrej komunikacji. Choć potocznie nazywany jest lekarzem, aby nim zostać, wcale nie trzeba kończyć studiów medycznych. Kim więc jest protetyk słuchu i jak wygląda jego praca? Odpowiadamy!

Kim jest protetyk słuchu?

Protetyk słuchu to specjalista zajmujący się osobami niedosłyszącymi. Może diagnozować niedosłuch, wykonując odpowiednie badania oraz odpowiedzialny jest za dobór odpowiedniego aparatu słuchowego. Urządzenie powinno być dopasowane do rodzaju ubytku w słuchu oraz preferencji pacjenta. Protetyk słuchu wykonuje też odciski kanałów słuchowych i dba o opiekę nad osobami, które już noszą aparaty oraz może zajmować się serwisowaniem urządzeń.

Do zadań protetyka słuchu należy nie tylko przeprowadzanie specjalistycznych badań, ale także tak zwana opieka akustyczna. Uczy też swoich pacjentów, jak obchodzić się z aparatami oraz jak o nie dbać i dopasowuje indywidualne funkcje w aparatach cyfrowych. Protetyk słuchu zajmuje się także dostrajaniem urządzeń, co jest niezbędnym krokiem w pomocy pacjentowi.

Protetyk słuchu – jak nim zostać?

Aby zostać protetykiem słuchu, należy albo ukończyć studia wyższe w tym kierunku, albo skończyć dwuletnią szkołę policealną/medyczną. Tylko w ten sposób, przyszły protetyk jest w stanie nauczyć się zarówno anatomii jak i fizjologii oraz budowy aparatów słuchowych, miernictwa i tego, w jaki sposób komunikować się z pacjentami. Nauka obejmuje też zagadnienia takie jak akustyka i elektronika.

Istotne w zdobyciu pracy jako protetyk słuchu są także predyspozycje zawodowe i osobowościowe, które pomogą w prowadzeniu terapii zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Należy też liczyć się z tym, że zawód ten wymaga ciągłego rozwoju – technologia stale się zmienia. Gotowość do udziału w regularnych szkoleniach podnoszących kwalifikacje oraz wiedzę z zakresu nowoczesnych aparatów i sposobu ich programowania będzie bardzo ważna.

Protetyk słuchu – praca i zarobki

Praca protetyka słuchu nie jest czasochłonna, jednak wymaga zdobycia specjalistycznej wiedzy, odpowiedniego doświadczenia, empatii i cierpliwości. Relacja z pacjentem jest długofalowa, dlatego protetyk musi wzbudzać zaufanie i być otwarty. Powinien także mieć umiejętności sprzedażowe, by polecać najlepsze dla pacjenta urządzenia.

Spotkanie z pacjentem polega na przeprowadzeniu wywiadu i wykonania niezbędnych badań. Następnie osoba na tym stanowisku zobowiązana jest zaopiekować się pacjentem w taki sposób, by ten wiedział, jak obsługiwać aparat. Niemniej ważne jest informowanie o tym, co jest normalnym zjawiskiem, a kiedy zwrócić się o pomoc.

Protetyk słuchu może zostać zatrudniony w poradni audiologicznej i klinikach, jednak ma też możliwość otwarcia własnej działalności. Zarobki protetyka słuchu uzależnione są od wielu czynników, takich jak staż pracy, jego wykształcenie czy miejsce, w którym jest zatrudniony (województwo, miasto, kraj). Nie sposób zatem wskazać konkretnej kwoty, jaką zarabia osoba na tym stanowisku; ale mediana brutto w 2023 roku (wg danych ze strony wynagrodzenia.pl) wynosi 4 850 zł, a nawet 25 proc. najlepiej zarabiających protetyków otrzymuje powyżej 5 790 zł miesięcznie.