Kursy doszkalające dla opiekunów medycznych

9.1.2024

Opiekun medyczny jest zawodem zaufania publicznego i jednocześnie profesją o wysokim znaczeniu społecznym, zwłaszcza w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa i coraz liczniejszej grupy osób cierpiących na choroby przewlekle. Ci, którzy chcą pracować w zawodzie opiekuna medycznego, muszą mieć odpowiednie kwalifikacje na tle zawodowym, zdrowotnym i wyróżniać się wysoką etyką działań. Konieczne jest również ukończenie kształcenia w szkole policealnej. Na późniejszym etapie kariery przydatne mogą być też kursy doszkalające dla opiekunów medycznych.

Opiekun medyczny – jak nim zostać?

Aby móc pracować w zawodzie opiekuna medycznego, konieczne jest posiadanie odpowiednich kompetencji. Do niedawna, oprócz posiadania co najmniej wykształcenia średniego, można było posiąść wymagane kwalifikacje na dwa sposoby – poprzez ukończenie rocznego kierunku w szkole policealnej lub Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego. Zmieniło się to jednak w 2021 r., wraz z rozszerzeniem uprawnień opiekunów medycznych, którzy od tego czasu mogą:

- pobierać krew (zastępując przy tym np. pielęgniarkę, ratownika medycznego czy technika analityki medycznej),

- podawać leki w formie iniekcji podskórnej (mowa np. o insulinie czy heparynie drobnocząsteczkowej),

- przeprowadzać ćwiczenia fizjoterapeutyczne w oparciu o metodę Hoppe’a.

Wcześniej opiekunowie medyczni nie mogli wykonywać wymienionych wyżej czynności; z tego względu nieco inny był również program kształcenia. Szersze uprawnienia wiążą się jednak również z większą odpowiedzialnością, a co za tym idzie – z koniecznością uwzględnienia w programie dodatkowych czynności, jakie mogą wykonywać opiekunowie medyczni. W związku z tym od 2021 r. aby móc wykonywać zawód opiekuna medycznego, konieczne jest ukończenie szkoły policealnej; kształcenie, zamiast roku, trwa obecnie 1,5 roku i jest prowadzone w trybie stacjonarnym. Dzięki temu przyszli opiekunowie medyczni mogą posiąść odpowiednie umiejętności praktyczne.

Nauka w szkole policealnej

Kierunek Opiekun medyczny jest realizowany m.in. w Żaku – jest dobrym pomysłem jednak nie tylko dla osób, które jeszcze nie pracują w zawodzie, ale też tych, którzy kształcili się na opiekuna medycznego kilka lub kilkanaście lat temu.

Kursy doszkalające dla opiekunów medycznych

Opiekun medyczny to profesja wymagająca odpowiednich umiejętności; jest to jeden z zawodów, który wymaga stałego uaktualniania swojej wiedzy i podnoszenia kwalifikacji. Z tego względu nawet osoby pracujące w tym zawodzie już od dłuższego czasu powinny rozważyć odświeżenie posiadanej już wiedzy – również ze względu na rozszerzenie uprawnień, jakie miało miejsce stosunkowo niedawno. Warto zresztą dodać, że nauka w Żaku jest darmowa, a wymagane jest jedynie wykształcenie średnie; to może dodatkowo zachęcić sporą grupę osób do podjęcia kształcenia i podniesienia swoich kwalifikacji.

Niewykluczone też, że w przyszłości uprawnienia opiekunów medycznych zostaną ponownie rozszerzone – dlatego istotne jest, by być ze wszystkim na bieżąco.