• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Pomoc nauczyciela przedszkola – na czym polega ta praca? Jakich kwalifikacji potrzebujesz?

Pomoc nauczyciela przedszkola – na czym polega ta praca? Jakich kwalifikacji potrzebujesz?

9.1.2024

Jeżeli od zawsze marzysz o pracy z dziećmi, ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie praca jako pomoc nauczyciela w przedszkolu. Co ciekawe, w przypadku tego zawodu nie jest wymagane ukończenie specjalnych studiów kierunkowych ani nawet wieloletnia nauka. Jakie trzeba mieć zatem kwalifikacje, by rozpocząć pracę z maluchami na tym stanowisku? I przede wszystkim – na czym polega pomoc nauczyciela w przedszkolu? Dowiesz się z naszego artykułu!

Co robi pomoc nauczyciela w przedszkolu?

Pomoc nauczyciela w przedszkolu, inaczej asystent nauczyciela w przedszkolu, to zawód, którego zadania opierają się na wspieraniu nauczyciela przedszkolnego w opiece nad dziećmi podczas zajęć dydaktycznych i czasu wolnego. To oczywiście bardzo ogólny opis, zakres obowiązków takiego asystenta jest bowiem całkiem szeroki.

Oto przykładowe czynności, które może wykonywać pomoc nauczyciela przedszkolnego:

  • organizacja dzieciom czasu wolnego w sposób angażujący i kreatywny,

  • odprowadzanie maluchów do toalety,

  • pomaganie dzieciom w czynnościach higienicznych, np. myciu dłoni i buzi,

  • pomaganie przedszkolakom przy posiłkach,

  • sprawowanie opieki nad dziećmi podczas zajęć,

  • sprzątanie zabawek czy pomocy dydaktycznych,

  • pomaganie maluchom w ubieraniu i rozbieraniu się,

  • opieka nad dziećmi podczas tak zwanego leżakowania,

  • pomaganie dzieciom w trakcie zabawy czy zajęć w grupie,

  • opiekowanie się przedszkolakami podczas spacerów, zabawy na świeżym powietrzu i wycieczek,

  • przystosowanie miejsca pracy zgodnie z zasadami BHP,

  • pilnowanie czystości i bezpieczeństwa sali, w której znajduje się grupa,

  • wspieranie nauczyciela w prowadzeniu zajęć, w tym artystycznych,

  • rozdawanie dzieciom pomocy dydaktycznych i ich zbieranie,

  • pilnowanie spokoju podczas zajęć dydaktycznych.

Można zatem przyjąć, że asystent nauczyciela przedszkolnego jest przy okazji asystentem samych dzieci. Dba o ich bezpieczeństwo i zawsze jest gotowy do niesienia pomocy czy odciążenia nauczyciela, gdy ten musi zająć się prowadzeniem zajęć. Osoba, która podjęła pracę jako pomoc nauczyciela w przedszkolu, towarzyszy dzieciom zarówno podczas pobytu na terenie przedszkola, jak i zabawy na zewnątrz czy organizowanych wycieczek.

Co ciekawe, bardzo podobne obowiązki wykonuje pomoc nauczyciela w szkole. Jeśli zatem większą więź czujesz z nieco starszymi dziećmi, to właściwym kierunkiem zawodowym może być dla Ciebie właśnie asystowanie w podstawówce! A może przeciwnie – najlepiej radzisz sobie z najmłodszymi? Jeżeli tak, to dowiedz się więcej o pracy opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym.

Pomoc nauczyciela w przedszkolu – istotne kwalifikacje

Jak wspomnieliśmy we wstępie, pomoc nauczyciela w przedszkolu to zawód, który nie wymaga wykształcenia pedagogicznego. Asystent nie musi być ani nauczycielem, ani pedagogiem – choć taki tytuł oczywiście nie przeszkodzi mu w znalezieniu pracy, przeciwnie. Wśród wymagań dotyczących poziomu wykształcenia wymienia się ukończenie co najmniej szkoły podstawowej. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak wykazywanie odpowiednich umiejętności oraz cech.

Cechy potrzebne w pracy jako pomoc nauczyciela w przedszkolu

Asystent nauczyciela przedszkola z pewnością musi wykazywać się cierpliwością oraz właściwym podejściem do dzieci. Bez dwóch zdań powinien je lubić, empatia odgrywa bowiem ogromną rolę w zbudowaniu z maluchem właściwej relacji i zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa. Nie mniej istotne będzie łatwe nawiązywanie kontaktu z przedszkolakami oraz otwartość.

Idealny kandydat do pracy jako pomoc nauczyciela w przedszkolu (lub szkole!) powinien także wykazywać się opanowaniem i odpornością na stres. Temu drugiemu oczywiście każdy od czasu do czasu ulega, istotne jest jednak to, jak dana osoba sobie z nim radzi. W przypadku kontaktu z dziećmi umiejętność zachowania spokoju, a także odnajdywanie się w hałasie i umiejętność uspokajania maluchów tak, by czuły się bezpiecznie i dobrze, jest niezwykle istotna. Pomoc nauczyciela przedszkola powinna być zatem jednocześnie osobą stanowczą, jak i ciepłą – ze właściwym wyważeniem obu tych cech.

Praca jako pomoc nauczyciela w przedszkolu – ważne umiejętności i kompetencje

Choć pomoc nauczyciela przedszkolnego nie musi być ani nauczycielem, ani pedagogiem, to powinna znać podstawy psychologii oraz pedagogiki. Ich znajomość sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest zrozumieć oraz odkrywać potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym, a także właściwie reagować na ich zachowanie. Równie ważna jest umiejętność organizowania maluchom czasu w sposób rozwijający, kreatywny oraz angażujący. Wbrew pozorom zainteresowanie przedszkolaka jedną czynnością na dłużej niż kilka minut nie jest proste!

Z całą pewnością pomoc nauczyciela przedszkola powinna mieć pojęcie o wychowaniu dzieci oraz sprawowaniu nad nimi opieki we właściwy sposób. Dużą zaletą będzie zatem jakiekolwiek doświadczenie w kontaktach z przedszkolakami – czy to na podstawie opieki nad własnymi dziećmi, czy znajomych. Nie jest ono jednak wymagane. Mile widziane wśród kandydatów na stanowisko pomocy nauczyciela w przedszkolu, choć również niewymagane są zdolności plastyczne i muzyczne. Konieczne będzie natomiast uzyskanie odpowiedniej wiedzy z zakresu edukacji matematycznej oraz polonistycznej, pomoc nauczyciela przedszkola wspiera go bowiem również w prowadzeniu zajęć.

Aby zdobyć wszystkie powyższe umiejętności, nie trzeba kończyć wieloletnich szkół kierunkowych. Wystarczy bowiem kurs Pomocy nauczyciela w przedszkolu, który kompleksowo przygotowuje kandydata do podjęcia zatrudnienia w tej placówce. Warto ewentualnie wzbogacić go o kurs Animator zabaw i gier, by zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Jak przebiega kurs Pomoc nauczyciela przedszkola w Żaku?

Kurs Pomoc nauczyciela przedszkola trwa w Żaku 130 godzin i odbywa się zarówno w stacjonarnym trybie nauczania, jak i przez internet. Ale nie równocześnie – to dwa osobne kursy, a więc każdy może wybrać tryb nauczania, który będzie najbardziej odpowiadał jego możliwościom:

Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu szkolenie mogą ukończyć również osoby, które nie znajdą czasu na dojazd do szkoły lub zwyczajnie wolą uczyć się w domu. W przypadku chęci zapisania się właśnie na kurs pomocy nauczyciela w przedszkolu odbywający się przez internet, należy mieć ukończone 18 lat, dostęp do działającego mikrofon oraz słuchawek, a także komputer ze stabilnym podłączeniem do internetu – i przeglądarkę internetową. Z kolei nauczanie stacjonarne wymaga wyłącznie pełnoletności.

Po ukończonym kursie pomocy nauczyciela w przedszkolu, bez względu na tryb nauczania, uczestnicy otrzymują dokumenty, które poświadczają zdobycie odpowiednich umiejętności do wykonywania pracy jako asystent nauczyciela przedszkola:

  • zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN

  • oraz certyfikat Żaka.

Czego się dowiesz na kursie asystenta nauczyciela przedszkola w Żaku?

Kurs Pomoc nauczyciela przedszkola, zarówno ten odbywający się w trybie stacjonarnym, jak i online, pozwoli Ci przede wszystkim poznać zasady wychowania maluchów w wieku przedszkolnym oraz sprawowania odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Nauczysz się również podstaw psychologii i pedagogiki, dzięki którym jeszcze łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z kilkulatkiem, a także zrozumieć jego potrzeby, problemy czy nastroje oraz rozwiązywać ewentualne konflikty. W programie nauczania jest również miejsce na zapoznanie się z podstawami prawnymi działalności przedszkola.

Czego jeszcze się dowiesz w trakcie kursu stacjonarnego lub online?

  • Poznasz zasady bezpieczeństwa podczas pracy z dziećmi,

  • dowiesz się jak reagować w sytuacjach zagrożenia (np. konieczności ewakuacji) lub wypadku,

  • nauczysz się udzielać maluchom pierwszej pomocy,

  • poznasz wymagane elementy edukacji matematycznej oraz polonistycznej,

  • poznasz literaturę dziecięcą oraz elementy animacji teatralnej,

  • nauczysz się licznych metod pracy z przedszkolakami,

  • dowiesz się jak organizować dzieciom czas w sposób efektywny, ciekawy i kreatywny.

Jeśli zatem czujesz, że profesjonalna praca z maluchami to Twoje powołanie, nie czekaj – zapisz się na kurs Pomoc nauczyciela przedszkola! Spróbuj przełożyć swoje zamiłowanie do spędzania czasu z dziećmi na pracę zarobkową, która da Ci nie tylko pieniądze, ale także satysfakcję z robieni